Conducerea ADR Nord-Est a semnat două proiecte europene pentru Fălticeni
![](https://img.svnews.ro/foto/2018/07/26/155453/2abb51daab53e0bf69f47cf7606500325.jpg)
Conducerea Agenţiei de Dezvoltare Regională Nord-Est anunță că a semnat, la Piatra-Neamţ, contracte de finanţări în valoare de peste 6 milioane de euro pentru reabilitarea termică a mai multor obiective. Printre acestea se numără și două din Fălticeni: Şcoala Gimnazială „Ioan Ciurea” şi Internatul Colegiului Tehnic „Mihai Băcescu”. Şcoala Gimnazială „Ioan Ciurea” va fi reabilitată termic printr-un proiect cu o durată de implementare de 36 de luni şi o finanţare de 615.217 euro. Suma reprezintă 98% din valoarea eligibilă a proiectului. Colegiul „Mihai Băcescu” va beneficia de o finanțare de 356.096 de euro pentru reabilitarea termică a căminului.