În primul ei meci al turneului de la Focşani, primul turneu al perioadei de pregătire de iarnă, CSU Suceava a întâlnit gruparea gazdă CSM. La finalul unei partide aprig disputate elevii antrenorilor Adrian Chiruţ şi Iulian Andrei s-au impus cu 28-25.

Prima repriză a fost dominată de vrânceni care au şi condus la pauză cu 13-12. În partea secundă, pregătirea fizică bună a sucevenilor şi-a spus cuvântul şi disputa s-a încheiat cu victoria lor.

CSM Focşani a pierdut şi primul meci al turneului în faţa grupării Ştiinţa Bacău cu 20-21.
Formaţia suceveană se pare că a primit „undă verde” şi de la Primăria Suceava în ceea ce priveşte finanţarea din primele luni ale acestui an. Cum de obicei bugetul ajunge la nivel local în luna martie sau aprilie, în prima perioadă a anului cei care practică sportul trebuie să se descurce singuri sau să-şi salveze fonduri pentru acest moment. Primăria Suceava va încheia se pare un contract de asociere cu CSU Suceava pentru a putea susţine legal echipa de handbal masculin în primele două luni ale anului când până la aprobarea bugetului.