În primul meci din returul Ligii Naţionale de handbal masculin, CSU Suceava a primit vizita echipei HC Dobrogea Sud Constanţa. Înaintea disputei s-a ţinut un moment de reculegere în memoria Regelui Mihai I al României.

Aşa cum era de aşteptat, constănţenii au venit în Bucovina dornici de revanşă după eşecul surprinzător din tur. Ei au venit cu un antrenor nou şi valoros, Sandu Iacob, dar tot cu veteranii Cutura, Buricea şi Toma şi cu jucători din propria pepinieră ca Vujovic, Crglonavac, Rakcevic, Malinovic, Mitrevski şi suceveanul Rohozneanu.

Până aproape în minutul 20 gazdele au ţinut pasul cu experimentaţii handbalişti de pe litoral, cu toate că portarii suceveni au prins o zi slabă. La scorul de 9-10 au urmat trei ratări neverosimile ale pivotului Bogdan Baican, care l-a luat la ţintă pe portarul oaspeţilor Mitrevski. A urmat o eroare de la 7 metri a lui Ciobotariu şi totul a fost „rezolvat”, CSU Suceava devenind formaţia care trebuia să alerge după egalare. Până la pauză diferenţa de scor a ajuns la cinci goluri, constănţenii conducând gruparea suceveană cu 18-13.

Impulsionaţi de evoluţia bună a experimentatului portarului Iulian Andrei, care a început să-i „citească” pe dobrogeni, jucătorii pregătiţi de Adrian Chiruţ s-au apropiat la doar trei goluri diferenţă prin minutul 40. Din acest moment, toţi handbaliştii suceveni au participat la „comedia erorilor”. Ei au ratat de pe semicerc, de pe extremă, de la 7metri, au dat pase aiurea, au scăpat mingea din mână ca pe un pepene greu şi în aceste condiţii au pierdut în faţa echipei HC Dobrogea Sud cu 23-31.

Este adevărat faptul că atunci când mingea nu vrea să intre în poartă nu se poate face nimic, din tot ce faci se alege praful, însă să sperăm că toate gafele sucevene s-au adunat în duelul cu constănţenii pentru că spectatorii bucovineni vor să vadă în ultimul meci al anului o dispută mai echilibrată cu Steaua Bucureşti. Partida CSU Suceava – Steaua va avea loc miercuri 13 decembrie de la ora 18.00 în sala „Dumitru Bernicu” din Suceava.

CSU Suceava: Iulian Andrei, Duman, Bobeică – Ciobotariu (9), Tîrzioru (5), Burlacu (1), Baican (4), I.Tcaciuc, Sipka (2), Sandu Mihai (1), Costea, Olariu (1), Alexa, Şoldănescu, Cotinghiu, Tofănel.

8. Dunărea Călăraşi 14 7 1 6 357-368 22
9. Minaur Baia Mare 14 5 0 10 357-368 15
10. CSU Suceava 14 4 1 9 371-401 13
11. HC Vaslui 14 4 0 10 350-407 12
12. CSM Focşani 14 3 1 10 322-367 10
13. CSM Făgăraş 14 3 1 10 354-401 10
14. Poli Iaşi 14 1 1 12 374-449 1