Interes deosebit în sala LPS Suceava pentru meciul din cadrul etapei a XV-a a Ligii Naționale de handbal masculin dintre formația locală CSU și CSM București. Dornici de victorie, sucevenii au încercat încă din start să preia controlul ”ostilităților”, dar s-au lovit de forța grupării oaspete, consecința acestei ”ciocniri” fiind duritatea confrunării.
Bucureștenii au condus la mijlocul primei reprize cu 9-5, însă trei din aceste goluri fiind marcate din lovituri de la 7 metri, penalități contestate puternic de publicul sucevean. Cu câteva minute înainte de finalul primelor 30 de minute de joc, elevii antrenorilor Petru Ghervan și Răzvan Bernicu au reușit să egaleze la 10. Efortul făcut i-a costat și la pauză CSM București conduce ape CSU Suceava cu 14-12.
Reprize secundă a fost deosebit de tensionată, arbitrii fiind nevoiți să scoată de patru ori cartonașul roșu. Pe rând au fost eliminați din joc Novanc și un membru al staff-ului tehnic al bucureștenilor, apoi suceveanul Bursuc pentru trei eliminări de câte două minute și în final Rotaru de la oaspeți.
Dacă în alte partide CSU Suceava nu a avut noroc pe final de meci, în partida cu CSM București șansa a fost de partea ei, gruparea suceveană egalând la 27 după ce a fost condusă la două goluri diferență.
CSU Suceava: Spiridon – Gavrilovic 6 goluri, Sandu Mihai 5, Davidovic 4, Trifkovic 4, Tîrzioru 3, Popovici 3, Burlacu 2.
CSM București: Marijanac 6 goluri, Simovic 4, Novanc 4, Milosevic 3, Kostadinovic 3, Negru 3, Constantinescu 2, Rotaru 1, Ungureanu1.

Rezultate consemnate în etapa a XV-a a Ligii Naționale de handbal masculin:
CSU Suceava – CSM București    27-27
Dinamo – Știința Bacău        22-22
HC Vaslui – Pandurii Tg.Jiu    27-22
Potaissa Turda – Steaua        29-25
HC Odorhei a stat în această etapă, iar partidele Dunărea Călărași – Poli Timișoara și Minaur Baia Mare – HCM Constanța s-au încheiat după închiderea ediției.

1. HC Odorhei    13    8    3    2    350-332    27
2. Dinamo Bucureşti    14    8    2    4    372-347    26
3. CSM Bucureşti    13    8    2    3    374-357    26
4. Minaur Baia Mare    13    8    0    5    333-314    24
5. HCM Constanţa    13    7    2    4    369-344    23
6. Ştiinţa Bacău    14    6    4    4    357-347    22
7. Dunărea Călăraşi    13    7    0    6    337-323    21
8. Steaua Bucureşti    14    6    1    7    385-391    19
9. Poli Timişoara    13    5    1    7    357-351    16
10. Potaissa Turda    14    5    1    8    381-403    16
11. HC Vaslui    14    4    3    7    357-380    15
12. CSU Suceava    14    2    3    9    324-365    9