CSU Suceava a obţinut cele trei puncte pe care şi le-a propus la meciul cu “lanterna roşie”, CSM Satu Mare. Partida, care a contat pentru etapa a XXIII-a a Ligii Naţionale de handbal masculin s-a încheiat cu scorul de 27-23 în favoarea sucevenilor.

Prima repriză s-a încheiat la egalitate şi a fost, aşa cum era de aşteptat, deosebit de aprig disputată. Trupa antrenată de Adi Chiruţ a marcat primele două goluri ale întâlnirii, dar gazdele au întors scorul la 4-3. Sipka a dus apoi scorul la 4-6, însă sătmărenii au preluat din nou conducerea cu 10-9, în minutul 18, moment în care banca tehnică suceveană a solicitat time-out. La reluarea jocului, Costea şi Tîrzioru i-au desprins în două rânduri pe universitari la două goluri, dar CSM Satu Mare a egalat situaţia până la pauză, scor 15-15.

Formaţia suceveană a început bine repriza secundă şi s-a distanţat la trei goluri, după ce Burlacu a punctat pentru 15-18. Pe fondul unei duble superioritati numerice, oaspeţii au mărit ecartul la patru lungimi în minutul 47, când Petrea a dus scorul la 19-23. Diferenţa maximă dintre cele două echipe, 20-26, s-a înregistrat în minutul 53, în urma unui gol semnat de Tîrzioru. Gazdele au redus din handicap pe final, iar CSM Satu Mare – CSU Suceava s-a terminat 23-27, un rezultat care a urcat echipa pregătită de Adi Chiruţ, deocamdată, pe locul 8.

CSU Suceava: C. Tcaciuc, Draghici – Burlacu (9 goluri), Costea (5 goluri), Baican (4 goluri), Tîrzioru (3 goluri), Petrea (3), Polocoşer (2), Sipka (1), Puljizovic, Olariu, Preda, I. Tcaciuc, Ciubotariu, Mitrea şi Şoldănescu.

1. Dinamo Bucureşti 20 17 3 1 644–540 53
2. Potaissa Turda 21 15 1 1 5 623–582 46
3. CSM Bucureşti 21 14 1 6 596–527 43
4. HC Dobrogea Sud 20 13 2 5 563–507 41
5. HC Odorhei 20 12 4 4 586–539 40
6. Poli Timişoara 21 9 4 8 539–515 31
7. HC Vaslui 20 9 1 10 508–544 28
8. CSU Suceava 21 9 0 12 550–553 27