La sfârşitul săptămânii trecute echipa de rugby în şapte a Liceului cu Program Sportiv din Suceava a participat la primul turneu al Campionatului Naţional de juniori Under 19, turneu care a avut loc la Focşani. Formaţia suceveană pregătită de profesorul Dumitru Livadariu a fost în grupă cu formaţiile Centrul Naţional „Aurel Vlaicu” din Bucureşti, cu Colegiul Tehnic „Dinicu Golescu” tot din Bucureşti şi cu RC Argeş.

În primul meci LPS Suceava a trecut cu 14-0 de Centrul Naţional „Aurel Vlaicu” din Bucureşti. Al doilea joc a fost cel cu Colegiul Tehnic „Dinicu Golescu” din Bucureşti. Sucevenii au condus cu 5-0, dar au pierdut în final cu 5-21. A doua victorie a echipei LPS Suceava în grupă a fost în faţa celor de la RC Argeş pe care i-a întrecut cu 35-0.

În partida pentru locurile III-IV LPS Suceava a fost învinsă de Poli Iaşi cu 28-19.

„A fost un turneu bun, dar în partida cu Colegiul Tehnic „Dinicu Golescu” am fost dezavantajaţi clar de arbitru. Oricum, ne păstrăm şansele la locul trei în clasament. Mă bucur că ultimul turneu din acest sezon competiţional va fi la Suceava” a declarat antrenorul echipei LPS Suceava, Dumitru Livadariu.

Al doilea turneu din acest an va avea loc la finele acestei săptămâni la Baia Mare.