Foresta Suceava a smuls o remiză în ultimul minut al prelungirilor în primul meci din play-off-ul seriei I cu Ceahlăul Piatra Neamț. În fața a aproxomativ 1.000 de spectatori, sâmbătă 1 aprilie, echipa pregătită de Dorin Goian a făcut un joc modest și lipsit de inspirație.

Dupăce a primit gol chiar în minutul 2, din cauza faptului că au început prea relaxați meciul, jucătorii suceveni s-au chinuit să ajungă la porta nemțenilor. În prima repriză au existat câteva opotunități rarisime, dar Makongo și Căinari nu au găsit cele mai bune finalizări.

Lipsa de orizont a atacurilo rsucevene a continuat și în repriza a doua, ocaziile de gol fiind rare, iar atacanții și mijlocașii gazdelor, defazați. Salvarea a venit în ultimul minut al prelungilor când Samson, care s-a zbătut mult și a făcut întindere la brațe de câte auturi a bătut în careul oaspeților, oricum mult mai periculoase decât cornerele executate de colegii săi, a marcat dintr-un penalty scos de Hagiu.

A fost așadar 1-1 în duelul Foresta Suceava – Ceahlăul Piatra Neamț și formația galben-verde trebuie să se gândească bine la ce vrea.

Nici ocupanta locului secund în clasament, înainte de primul joc din play-off , nu s-a descurcat mai bine, Bucovina Rădăuți cedând pe teren propriu în fața celor de la CSM Bacău.

În play-out, Șomuz Fălticeni a învins-o cu 1-0 pe Miercurea Ciuc 2.

Foresta Suceava: Niga – Grosu, Cimbru, Makongo, Nițu – Netbai, Filip, Ilie, Samson –Căinari, Chika. Au mai jucat: Hagiu, Codău, Robert Martin și Cană.