CSU Suceava a pierdut la finele săptămânii trecute, pe terenul Stelei București, cu scorul de 25-29 (13-14), într-un meci contând pentru etapa a XXIII-a a Ligii Naționale la handbal masculin. Echipa antrenată de Petru Ghervan, ajutat de Bogdan Șoldănescu și Iulian Andrei a evoluat bine într-o primă repriză în care a condus pe tabela cu 9-7, totuși gazdele au intrat la pauză cu un avantaj minim la cabine, scor14-13.

În pofida paradelor portarului Makaria și a golurilor marcate de internaționalul Daniel Stanciuc, universitarii n-au reușit să întoarcă rezultatul în repriza secundă, Steaua câștigând în final cu scorul de 29-25.

Pentru CSU din Suceava urmează trei partide foarte importante în economia campionatului și implicit în tentative a de aevitabarajul de menținere în primul eșalon valoric. La sfârșitul acestei săptămâni se va disputa partida CSU din Suceava – Potaissa Turda. Meciul care va avea loc în sala ”Dumitru Bernicu” din Suceava este unul în care orice punct valorează triplu, gazdele având mare nevoie de ele. Partida este cu atât ma valoroasă cu cât în această a XXIV etapă a Ligii Zimbrilor vor mai avea loc două meciuri cu miză mare, CSM Vaslui – Poli Timișoarași CSM Bacău – HC Buzău.

După jocul cu Potaissa Turda, la interval de două săptămâni fiecare, vor mai avea loc partidele CSM Oradea – CSU din Suceava și apoi CSU din Suceava – HC Buzău.
CSU Suceava: Makaria (16 intervenții), Simulescu, Padovei – Stanciuc (11 goluri), Gavriloaia (5), Zarițchi (2), Radu (2), Botond (2), Bologa (1), Kbilashvili (1), Dascălu (1), Roșu, Ștefan, BrujșiVizitiu.

2. CSM Constanța 23 17 3 3 712-605 54
3. Minaur Baia Mare 23 17 1 5 684-632 52
4. Steaua 23 15 1 7 702-649 46
5. CSM Focșani 23 12 5 6 638-640 41
6. CSM București 22 13 1 8 618-601 40
7. PotaissaTurda 23 12 3 8 658-652 39
8. CSM Bacău 23 8 2 15 648-699 26
9. HC Buzău 23 8 1 14 640-690 25
10. CSU din Suceava 23 7 3 13 680-683 24
11. CSM Vaslui 23 7 2 14 638-6 78 23