Așa cum am anticipat, etapa a XVI-a a seriei I a Ligii a III-a de fotbal a adus mari clarificări în ceea ce privește echipele care vor participa la primul baraj pentru promovarea în eșalonul secund. Primele două formații din clasament, Foresta Suceava și Bucovina Rădăuți au reușit victorii în deplasare, succese care le-au netezit practic drumul spre duelul pentru accesul în Liga a II-a.
Foresta Suceava a reuști prima victorie în deplasare din acest an impunându-se cu scorul de 1-0 pe terenul celor de la Juniorul Vaslui. Unicul gol al partidei a fost reușit de Robert Martin din penalty în minutul 14.

Desfășurarea derbiului sucevean dintre Șomuz Fălticeni și Bucovina Rădăuți a avut o desfășurara palpitantă mai ales în repriza secundă. Oaspeții au reușit să deschidă scorul prin Ionel Stoian din lovitură de la 11 metri în minutul 61. Gazdele au egalat în minutul 87 prin Sahlean, însă norocul le-au surâs din nou rădăuțenilor care au punctat în prelungiri prin Eduard Ciobanu.
În urma victoriilor din etapa a XVI-a, Foresta Suceava și Bucovina Rădăuți au acumulat câte 33 de puncte în clasament și se află la patru puncte distanță de a treia clasată Știința Miroslava. Ambele formații sucevene mai au de juca fiecare două etape, una dintre ele cu echipe care nu mai au șanse să urce în clasament, dar care după noul regulament al FRF pot să lupte pentru menținerea în Liga a III-a.

Foresta Suceava va juca acasă cu CSM Pașcani, ”lanterna roșie”, pentru ca apoi să evolueze la Dante Botoșani, în timp ce Bucovina Rădăuți va primi acasă Hușana Huși și apoi se va deplasa la Bradu Borca, penultima clasată. Deci ambelor grupări sucevene le ajunge doar o singură victorie pentru a fi sigure de unul din primele două locuri ale clasamentului în seria I a Ligii a III-a.
Oricum, la primul baraj pentru promovarea în Liga a II-a, formațiile sucevene vor întâlni una din echipele fruntașe în seria a II-a, adică Oșelul Galați sau Dunărea Brăila.