Steaua Dumbrăveni s-a calificat la pas în turul secund din faza judeţeana a Cupei României la fotbal, după ce s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 10-1, în faţa celor de la Viitorul Vereşti, la finalul unui meci în care oaspeţii s-au prezentat cu doar 9 jucători. Cel mai spectaculos meci al zilei s-a disputat la Mitocu Dragomirnei, unde, după primele 90 de minute, gazdele de la Ştiinţa şi Viitorul Adâncata s-au aflat la egalitate, scor 5-5, iar conform noilor prevederi regulamentare s-a trecut direct la executarea loviturilor de departajare, unde oaspeţii s-au calificat mai departe cu scorul general de 9-7.
La Şerbăuţi, s-a jucat după alte reguli, cele vechi. Bucovina a trecut de Releul Mihoveni în urma prelungirilor, după ce la sfârşitul celor 90 de minute regulamentare scorul era 2-2. Surpriza rundei inaugurale a venit de la Grămeşti, unde gazdele de la Concordia au eliminat pe Voinţa Zvoriştea cu scorul de 3-1.
Două meciuri din primul tur nu s-au disputat. Victoria Păltinoasa nu s-a prezentat la Ciprian Porumbescu, în vreme ce Bradul Vama nu a avut asistenţă medicală la meciul de pe teren propriu cu Avântul Frasin.

Rezultatele înregistrate in primul tur:
Bucovina Serbăuţi – Releul Mihoveni    2-2 (4-2, după prelungiri)
Bradul Vama – Avântul Frasin    0-3
Larix Dornişoara – Dorna Vatra Dornei    0-4
Balada Ciprian Porumbescu – Victoria Păltinoasa    3-0
Foresta Moldoviţa – Forestierul Frumosu    0-4
Bistriţa Brosteni – Vânătorul Dorna Candrenilor    2-1
Concordia Grămeşti – Voinţa Zvoriştea    3-1
Ştiinţa Mitoc – Viitorul Adâncata    5-5 (7-9, după penaltyuri)
Steaua Dumbrăveni – Viitorul Vereşti    10-1
Siretul Dolhasca – Plesul Râşca    2-1
Sporting Buneşti – Vointa Hârtop    9-2
Viitorul Arbore – Sporting Poieni Solca    3-6
Bucovina Frătăuţii Noi – Unirea Horodnic    2-3
Silva Udeşti e calificată direct în Turul II al Cupei României – faza judeţeană.