La sfârșitul săptămânii trecute a început ediția de campionat 2019-2020 a Ligii secunde la fotbal feminin. Din păcate, echipa Colegiului Național „Nicu Gane” Fălticeni, nou promovată în acest eșalon, a debutat cu o înfrângere. Fetele pregătite de profesorul Marcel Irimie au fost învinse cu scorul de 2-1, pe stadionul Tineretului, de către gruparea Vasas II Femina Odorhei. Fălticenencele au intrat în avantaj la pauză, ca urmare a reușitei semnate de Cătălina Maxinese, însă harghitencele au reușit să întoarcă soarta întâlnirii după pauză.

„Sunt dezamăgit de atitudinea fetelor din repriza a doua, care le-a permis adversarelor să speculeze erorile din apărarea noastră. Este păcat de acele două greșeli, care ne-au făcut să pierdem acest joc. Sper să conștientizăm cât mai repede că acum evoluăm în Liga a II-a, iar nivelul este altul”, a declarat antrenorul Marcel Irimie.
CN „Nicu Gane” a evoluat în alcătuirea:Nechita (Pașcu) – Parasca (Murariu), Lazăr (Loghin), Holtzhauser, Buburuzan, Aioanei (Boliacu), Viziteu, Leonte, Maxinese, Casian, Rotari.

Duminică, în etapa a II-a a Ligii secunde, gruparea din Fălticeni va evolua în deplasare, la Târgu Mureș.