Etapa a III-a a seriei I a Ligii a III-a de fotbal a programat, la finele săptămânii trecute, pentru Foresta Suceava, meciul de pe terenul celor de la Viitorul Darabani. Cu un moral după primele două runde în care a câștigat la Brodoc și acasă cu CSM Vaslui, formația suceveană a evoluat cu încredere și a câștigat pe final.

După o primă repriză în care nu a găsit drumul spre plasa porții adverse, gruparea ”galben-verde” a deschis scorul în minutul 65 după un penalty transformat de Chika Odoh. În ultimele zece minute, oaspeții au mai punctat de două ori prin Cozma și Cimbru.

La capătul primelor trei etape de campionat, Foresta Suceava este singura echipă care are punctaj maxim în clasament. În etapa viitoare, Foresta Suceava primește pe stadionul ”Areni” vizita celor de la Șomuz Fălticeni.

Bucovina Rădăuți a avut și ea succes în runda cu numărul trei, ea învingând cu mare șansă echipa Rapid Brodoc cu un gol marcat în minutele de prelungire de Popovici. Scorul final al partidei Bucovina Rădăuți – Rapid Brodoc a fost 3-2.

Dacă rădăuțenii au avut noroc în partida cu Brodoc, fălticenenii au avut ghinion la CSM Vaslui, gazdele egalând la trei în prelungiri. După mai bine de 90 de minute de joc scorul a fost 3-3.

Etapa a IV-a programează primul derby sucevean, Foresta Suceava – Șomuz Fălticeni, în timp ce Bucovina Rădăuți va evolua la Darabani.

Rezultate consemnate în etapa a III-a:

Aerostar Bacău – Știința Miroslava          2-1

FC Bacău – CSM Bacău   0-3

Viitorul Darabani – Foresta Suceava        0-3

CSM Vaslui – Șomuz Fălticeni     3-3

Bucovina Rădăuți – Rapid Brodoc             3-2

Fotbal – Liga a III-a. Foresta Suceava, la treia victorie consecutivă, 6.0 out of 10 based on 1 rating
Rating: 6.0/10 (1 vote cast)