Runda cu numărul cinci a seriei I a Ligii a III-a de fotbal a fost una norocoasă pentru echipele sucevene. Șomuz Fălticeni a revenit de la 0-2 și a încheiat le egalitate, 2-2, partida de pe terenul grupării Știința Miroslava, iar Bucovina Rădăuți s-a impus pe terenul formației Ceahlăul Piatra Neamț cu 2-1.

În urma rezultatului obținut la Miroslava, coroborat cu Victoria Forestei Suceava în fața echipei Hușana Huși, Șomuz Fălticeni este noul lider al seriei I a Ligii a III-a. Fălticenenii au fost conduși la pauză de echipa ieșeană cu 2-0, gazdele marcând prin Florian și Giani Ungurianu. După pauză oaspeții au revenit și au punctat prin Tchassen și Julei.

Bucovina Rădăuți a condus cu 2-0 pe terenul formației Ceahlăul Piatra Neamț prin punctele reușite de Robert Ciobanu și Mugur Florescu, gazdele reducând din handicap prin Agafiței.

În etapa a VI-a Șomuz Fălticeni va primi acasă vizita echipei Ceahlăul Piatra Neamț, iar Bucovina Rădăuți va juca pe terenul formației Dante Botoșani.