CSU din Suceava a câștigat clar, cu 43-35, meciul din deplasare, cu CSM Oradea, contând pentru etapa a XXV-a a Ligii Zimbrilor, penultima din acest campionat. „Universitarii” și-au creat un avantaj consistent încă din prima repriză, ajungând să conducă la pauză cu 21-16. Cel mai bun jucător de pe teren a fost „veteranul” Răzvan Gavriloaia, care a reușit o performanță extraordinară, izbutind să înscrie nu mai puțin de 12 goluri din tot atâtea aruncări. Al doilea marcator al grupării sucevene a fost internaționalul de tineret Cătălin Zarițchi, care a încheiat partida de la Oradea cu 7 goluri marcate.

În urma acestui rezultat, echipa antrenată de Petru Ghervan, Bogdan Șoldănescu și Iulian Andrei a urcat până pe poziția a opta în ierarhia Ligii Zimbrilor.

În ultima rundă, „alb-albaștrii” vor primi pe teren propriu vizita celor de la HC Buzău. Partida se va disputa sâmbătă, pe 6 mai.

La finalul sezonului, ultimele două clasate retrogradează direct, în vreme ce ocupantele pozițiilor a 11-a și a 12-a vor juca barajul pentru menținerea în Liga Națională.

CSM Oradea – CSU din Suceava   35-43

Din această etapă a mai rămas de jucat partida HC Buzău – Potaissa Turda.

1. Dinamo 24 24 0 0 897-682 72
2. Minaur Baia Mare 25 19 1 5 744-679 58
3. CSM Constanța 25 18 3 4 770-666 57
4. Steaua 25 16 1 8 761-699 49
5. CSM Focșani 25 13 5 7 689-695 44
6. CSM București 24 14 1 9 672-649 43
7. Potaissa Turda 24 13 3 8 687-680 42
8. CSM Bacău 25 8 3 16 700-757 27
9. CSU din Suceava 25 8 3 14 751-757 27
10. CSM Vaslui 25 8 3 14 702-740 27