CSU Suceava a obținut o victorie deosebit de importantă în perspectiva finalului de tur în Liga Zimbrilor. În cadrul etapei a IX-a formația antrenată de Bogdan Șoldănescu și Iulian Andrei s-a impus la limită, cu scorul de 32-31 (14-16) pe terenul celor de la CSM Vaslui, la capătul unui meci cu o desfășurare incredibilă. Sucevenii s-au dăruit exemplar pe toată durata partidei, din nou intervențiile portarului Darius Makaria fiind esențiale.

Vasluienii au început mai bine meciul, s-au distanțat la trei goluri pe tabela de marcaj în minutul 25 (13-10), însă sucevenii au evoluat fantastic în repriza secundă și s-au impus într-un final electrizant. Dacă în anii trecuțI, sucevenii au tot pierdut pe final la Vaslui, acum a venit și returul.

CSU Suceava: Darius Makaria (13 intervenții), Dragoș Podovei – Claudiu Lazurcă (8 goluri), Eduard Iordachi (6), Răzvan Gavriloaia (4), Adrian Târzioru (3), Alex Dascălu (3), Leonard Ștefan (2), Cătălin Zarițchi (2), Andrei Bruj (2), Vencel Csog (1), Botond Balazs (1), Pavel Loic, Cosmin Lupu, Aron Dedu, Albert Vizitiu.

În umra succesului de la Vaslui, CSU Suceava ocupă locul al șaselea în ierarhia la zi a Ligii Zimbrilor, cu 15 puncte acumulate.

Rezultate înregistrate în etapa a IX-a: CSM Constanța – Universitatea Cluj 29-26; Potaissa Turda – Politehnica Timișoara 42-29; CSM Sighișoara – Dinamo București 25-29; HC Buzău – Steaua București 34-30; CSM Vaslui – CSU Suceava 31-32.

Partidele CSM București – CSM Bacău și Minaur Baia Mare – CSM Focșani se vor juca luni, 23 octombrie, respectiv miercuri, 25 octombrie.