Formațiile HC Buzău și CSU Suceava s-au întâlnit la finele săptămânii trecute într-un meci contând pentru etapa a XIX-a a Ligii Naționale de handbal masculin. Duelul a fost unul aprig șI foarte spectaculos, ambele grupări alternând la conducerea ostilităților.

Sucevenii au avut perioade foarte bune de joc, mai ales în prima repriză când au condus aproape în permanență. Gazdele au revenit în repriza a doua și au fost avut șansa să câștige chiar, însă portarul universitarilor suceveni, Darius Makaria a fost de netrecut. În aceste condiții la final scorul a fost egal, 31-31.

CSU Suceava: Makaria (10 intervenții), Merlă, Podovei – Balazs (7 goluri), Mănescu (7), Gavriloaia (6), Tîrzioru (3), Ștefan (3), Csog (3), Zarițchi (1), Lupu (1), Dascălu, Bologa, Loic, Bruj, Grigore.

Antrenor: Bogdan Șoldănescu.

În urma acestui rezultat universitarii au urcat pe locul al șaptelea în ierarhia Ligii Zimbrilor. Etapa a XX-a va avea loc pe 24 martie când CSU Suceava va primi vizita echipei CSM Sighișoara.

HC Buzău – CSU Suceava 31-31
Din această rundă a mai rămas de jucat meciul CSM Sighișoara – U Cluj.

1. Dinamo 19 19 0 0 718-523 57
2. CSM Constanța 18 15 1 2 550-453 46
3. Minaur Baia Mare 19 12 2 4 597-536 41
4. Potaissa Turda 19 11 3 5 644-597 36
5. CSM București 19 10 2 7 539-520 32
6. HC Buzău 19 8 4 7 575-569 28
7. CSU Suceava 19 8 1 10 599-637 25
8. CSM Bacău 19 7 3 9 556-596 24
9. CSM Focșani 19 6 4 9 520-557 22
10. Steaua 18 5 2 11 513-543 17
11. Poli Timișoara 19 4 2 13 496-566 14