În două zile, Primăria Suceava a încasat taxe şi impozite de aproape 3 miliarde de lei vechi
![](https://img.svnews.ro/foto/2014/01/08/30490/8b37912d6e1a7ed15c3dd472c06500325.jpg)
În două zile, Primăria Suceava a încasat 272.144 de lei din taxele şi impozitele locale pe 2014. Primarul Ion Lungu a declarat că dările au fost achitate de 870 de persoane fizice şi de 140 de persoane juridice. La Suceava, taxele şi impozitele locale pot fi plătite din 6 ianuarie. Atît persoanele fizice, cît şi cele juridice, beneficiază de o reducere de 10% dacă fac plăţile pentru întreg anul pînă pe 31 martie. Consilierii locali au decis menţinerea cuantumului dărilor la nivelul anului 2013, cu o singură excepţie. Este vorba despre taxa de salubrizare pentru care nu se acordă bonificaţia de 10% şi care s-a majorat de la 3 la 5 lei de persoană pe lună. În schimb, în acest an, reducerea este valabilă pentru autoturisme, în cazul în care impozitul este achitat în totalitate în primul trimestru.