În cadrul etapei a XI-a a seriei A a Campionatului Naţional de handbal masculin pentru juniori I, formaţia LPS Suceava a evoluat pe terenul grupării LPS Roman. La capătul unui joc aprig disputat, elevii profesorului Iulian Dugan s-au impus în faţa romaşcanilor cu 27-24 (16-13).

LPS Suceava nu i-a avut în lot pe tinerii Alexa şi Antoneac, primul bolnav iar cel de-al doilea accidentat, însă ceilalţi jucători s-au mobilizat exemplar şi au obţinut o victorie importantă care menţine echipa suceveană la doar un singur punct în spatele liderului LPS Piatra Neamţ, formaţia care are un joc mai mult disputat.

În prima repriză oaspeţii au condus şi la opt goluri diferenţă, pentru ca la pauză scorul să fie 16-13 în favoarea lor. Ecartul s-a menţinut şi în partea a doua a partidei şi LPS Suceava s-a impus la final pe terenul grupării LPS Roman cu 27-24.

Cei mai buni marcatori ai echipei sucevene au fost Bădiliţă şi Marmeliuc cu câte 8 goluri, respectiv 6 goluri. Din lotul echipei LPS Suceava au făcut parte sportivii Todică, Weber, Duman – Cozorici, Marţuneac, Turcu, Câmpan, Ionasciuc, Gvinda, Anghel, Murariu şi Omania.

În etapa următoare LPS Suceava va primi în data de 15 martie vizita grupării LPS Botoşani.