Lucian Harșovschi anunță lucrări de modernizare a sistemului de iluminat pe 30 de străzi din Suceava
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/05/13/384664/e6d17f3062c388f2c139eae0006500325.jpg)
Viceprimarul Sucevei, Lucian Harșovschi, a anunțat că în momentul de față se lucrează la modernizarea sistemului de iluminat public stradal în municipiul Suceava, prin înlocuirea și completarea acestuia. Lucian Harșovschi a spus că valoarea totală a investiției este de aproape 4,4 milioane de lei. El a arătat că proiectul prevede achiziționarea a 1274 de corpuri de iluminat ce folosesc tehnologia LED, iar puterea instalată a sistemului nou proiectat este de 64,572 kW, iar costurile de întreținere sunt zero. „Eficientizarea sistemului de iluminat duce la o scădere a consumului de energie electrică cuprinsă între 50-80 %”, a transmis viceprimarul Sucevei. El a subliniat că prin acest proiect se modernizează și eficientizează corpurile de iluminat de pe 30 de străzi din municipiu. „Nu ne oprim aici. Continuăm!”, a încheiat Lucian Harșovschi.