Echipa de handbal juniori I a Liceului cu Program Sportiv din Suceava, pregătită de antrenorul Răzvan Bernicu, a avut un parcurs perfect în turul seriei A a Campionatului Național, fiind singura formație neînvinsă. Juniorii suceveni au încheiat prima parte a campionatului cu șapte victorii din tot atâtea meciuri. Zilele trecute, formaţia suceveană a avut ultimele două partide din tur, cu o zi pauză între ele. În primul, LPS Suceava s-a impus la 10 goluri pe terenul celor de la LPS Roman, scor 38–28. După un început mai echilibrat și o primă repriză terminată cu scorul de 18–15, elevii lui Răzvan Bernicu s-au distanțat decisiv în partea a doua, la 7–8 goluri, terminând meciul la 10 goluri diferență. În cel de-al doilea meci și ultimul din tur, LPS Suceava a trecut pe teren propriu de echipa Școlii Nr. 3 din Adjud, la capătul unei întâlniri ce a semănat mult cu cea de la Roman. Sucevenii s-au impus tot la 10 goluri diferență, 34–24, după ce la pauză aveau 17–12.
„Au fost două meciuri asemănătoare, în care ne-am intrat în ritm mai greu, dar în care ne-am distanțat decisiv imediat după pauză. Important este c-am rulat tot lotul de jucători și n-au apărut accidentări, astfel încât putem să abordăm primul turneu de sală cu toți handbaliștii. Echipa a făcut un tur bun de campionat și sper să confirme forma excelentă și la cele două turnee de sală din acest an”, a explicat antrenorul sucevean, Răzvan Bernicu.

În meciul de la Roman, Lazurcă a marcat nu mai puțin de 18 goluri, Logofătu (6), Vizitiu (5), Bogdan Cozorici (4), Emanuel Muntean (3), iar Niculică și cu Lazoreac, câte un gol fiecare. În meciul cu Adjud de pe teren propriu Bogdan Cozorici a reușit 10 goluri, Lazurcă (8), Ovidiu Cozorici (5), Emanuel Muntean (4), Albert Vizitiu și Casian Gabinat, câte două goluri, iar Antonio Pintilei, Ionuț Logofătu și Vlăduț Lazoreac, câte un gol fiecare.

Joi, 9 noiembrie, tinerii handbaliști pregătiți de Răzvan Bernicu vor debuta la primul din cele două turnee de sală, chiar pe teren propriu la Suceava, unde vor avea patru meciuri în patru zile.

1. LPS Suceava 7 7 0 0 246-171 19
2. CSŞM Bacău 7 6 0 1 298-197 16
3. LPS Piatra Neamț 7 4 0 3 209-175 13
4. Șc. Nr. 3 Adjud 7 4 0 3 208-212 13
5. LPS IașI 7 4 0 3 223-215 12
6. LPS Nadia Comăneci Onești 7 2 0 5 214-279 9
7. LPS Roman 7 1 0 6 195-248 6
8. LPS Vaslui 7 0 0 7 179-275 2