Primăria Suceava are nevoie de peste 251 de hectare de teren pentru retrocedări
![](https://img.svnews.ro/foto/2014/04/16/34760/30f7e5d589d171b33def5935206500325.jpg)
Primăria Suceava mai are nevoie de peste 251 de hectare de teren pentru retrocedări. Primarul Ion Lungu a afirmat că municipalitatea nu dispune de această suprafaţă şi că singura soluţie pentru restituiri în natură o reprezintă transferul unor terenuri de la Staţiunea de Cercetări Agricole sau de la Agenţia Domeniilor Statului. El a precizat că sînt 541 de cereri de retrocedare nesoluţionate, iar solicitările vizează, în general, pămînturi dintre blocuri şi din fosta zonă industrială Burdujeni. Ion Lungu a mai spus că, la nivelul Sucevei, au fost puse în posesie 1.634 de hectare de teren, din care 1.613 sînt deţinute cu titluri de proprietate.