Aşa cum era de aşteptat, Dunărea Galaţi a făcut tot posibilul pentru a câştiga jocul din etapa a V-a cu Rapid Suceava, echipa gazdă având 0 puncte după primele patru runde. Deşi a avut destule ocazii de a înscrie, sucevenii nu au reuşit să depăşească dorinţa de victorie a gălăţenilor şi au pierdut cu 1-0. Nici gălăţenii nu se pot lăuda cu prea multe, golul lor fiind reuşit din penalty în minutul 52.
Prima repriză a partidei Dunărea Galaţi – Rapid Suceava a fost una destul de echibrată, niciuna din cele două formaţii nereuşind să-şi creeze ocazii de gol clare. Partea secundă a debutat nefericit pentru elevii antrenorilor Ovidiu Murariu, Bogdan Tudoreanu şi Ion Buzoianu pentru că formaţia gazdă a primit o lovitură de la 11 metri în minutul 52 la o intervenţie portarului Preda. Gălăţenii au transformat şi apoi au încercat pe cât posibil să-şi conserve avantajul. De cealaltă parte, Rapid Suceava nu a avut forţa să pună în pericol poarta echipei de pe Dunărea, cele două ocazii avute pe final fiind rezolvate de portarul Măstăcan.
Aşadar al doilea eşec pentru Rapid Suceava, de data aceasta în faţa unei echipe disperate care a luptat pentru victorie. Pentru gruparea suceveană urmează al doilea meci în faţa propriilor suporteri, sâmbătă 6 octombrie când pe „Areni” va veni fosta componentă a Ligii I, Farul Constanţa.
Rapid Suceava: Preda – D.Bălan, Sava, Fl.Plămadă, Arotăriţei – Golofca, Sumanariu, Velescu, Căinari, I.Plămadă – M.Negru. Au mai jucat: Marinkovic, Moldovan şi Lozneanu.