Rapid Suceava și-a luat în ”oglindă” revanșa în fața echipei ACS Berceni în etapa a XVIII-a a seriei I a Ligii a II-a. Dacă în tur sucevenii au condus cu 2-0 pentru ca apoi să piardă incredibil cu 2-3, de această dată oaspeții au condus pe ”Areni” la pauză cu 2-0 și au încasat de la suceveni trei goluri în partea secundă.

Elevii antrenorului Bogdan Tudoreanu au intrat încrezători pe teren în disputa cu ACS Berceni și au avut inițiativa în debut. Crezând că meciul se câștigă de la sine, fără luptă, sucevenii au gafat nepermis și au primit două goluri pe contraatac în minutele 24 și 28 când au înscris Pivniceru și Scărlătescu. Linia de mijloc a rapidiștilor suceveni au evoluat foarte modest, jucătorii din linia median nu au făcut marcaj și acest lucru s-a simțit imediat. Nici portarul Rohețki nu a mai fost inspirat ca altădată și nici atacanții Negru și Buziuc nu au găsit cele mai bune soluții în ofensivă.

Așadar, după primele 45 de minute ale partidei dintre Rapid Suceava și ACS Berceni tabela de marcaj indica un neverosimil 0-2, iar spectatorii prezenți în număr destul de mare în tribune erau déjà iritați.
Semnalul de ”trezire” a fost dat de același inepuizabil Dorin Semeghin. Deși scurgerea timpului nu i-a avantajat și nici suprafața de joc care arăta din ce în ce mai rău, jucătorii suceveni nu și-au pierdut răbdarea. În minutul 68 în urma unui corner, Soare trimite balonul cu capul în transversal și Buziuc atent, reduce din handicap.

”Sângele” bucovinean pulsează din nou în vene și ”micul” Golofca reușește o preluare bună în urma unei centrări a lui Semeghin și egalează. Spectatorii de la tribuna a doua își aruncă cușmele în aer și speră la golul trei. Spre satisfacția lor și a tuturor iubitorilor de fotbal prezenți sâmbătă pe stadionul ”Areni” acesta a venit. După o bâlbâială în careul celor de la ACS Berceni, același Dorin Semeghin ”ciupește” un balon și este agățat în careu. Penaltiul este transformat impecabil de Marinkovic și Rapid Suceava câștigă duelul cu ACS Berceni cu 3-2, după ce a fost condusă cu 2-0. Victorie frumoasă pentru suceveni și moral bun în perspective următoarelor partide. Trebuie menționat faptul ca meciul cu ACS Berceni este primul dintr-o seriei de trei partide care se vor disputa tot pe ”Areni”. În etapa următoare Rapid Suceava primește vizita celor de la SC Bacău pentru ca apoi să joace în etapa intermediară la Academica Pitești. În al treilea joc acasă gruparea suceveană va primi sâmbătă 21 martie liderul la zi, FC Voluntari.

SC Bacău – Unirea Slobozia    3-0

Rapid Suceava: Rohețki – D. Bălan, R, Soare, Plecanciuc, Semeghin (cpt.) – Gheorghiciuc, G. Apostol, Onciu, Golofca – M. Negru, Buziuc.
Rezerve: C. Pascal – C. Spătar, R. Sava, Ferariu, Marinkovic, Săvoaia, Vornicu.
Antrenor: Bogdan Tudoreanu.

ACS Berceni: Meilă – E. Nicu (cpt.), M. Popescu, Dobrosavlevici, G. Damian – Scărlătescu, Pivniceru, Jugaru, C. Mihai – Văduva, Lemac.
Rezerve: Vl. Ignat – R. Gheorghe, Krausz, Lică, R. Radu, Dapo, Ciuică.
Antrenor: Adi Mihalcea
Arbitru: Bogdan Ionuţ Anghelinei (Galaţi); Asistenţi: Adrian Vornicu (Iaşi) şi Ovidiu Aruşoaie (Piatra Neamţ).

1. FC Voluntari    18    14    2    2    50-16    44
2. Rapid Suceava    18    10    7    1    40-16    37
3. Academica Pitești    18    11    4    3    35-14    37