Asociaţia de ajutorare a copiilor şi tinerilor dotaţi, talentaţi şi din sistemul de protecţie a copilului aflat în dificultate „EUROACTIV” Suceava, Shopping City Suceava și Asociatía ”Plai Străbun”, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Suceava, Palatul Copiilor Suceava, Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului – Suceava, au organizat, împreună, sâmbătă 15 decembrie, cea de-a 8-a ediție a Concursului județean „Colind de Crăciun”. Evenimentul s-a realizat în asociere cu Consiliul Județean Suceava și Shopping City Suceava, unde au participat 1399 de copii din 84 de unităţi şcolare şi  Centre de asistență socială din județul Suceava.

Concursul „Colind de Crăciun” a fost organizat cu scopul promovării tradițiilor bucovinene, evitând fenomenul de marginalizare a copiilor aflaţi în dificultate.

Evenimentul a fost prezentat de voluntarul Asociației ”EUROACTIV” Vlad Iriciuc.

Școli participante: 84 de unități școlare + 4 centre de asistență socială + 2 unități școlare cu regim special = 1399 elevi;

  • 44 unități școlare pentru secțiunea: învățământ primar;
  • 65 unități școlare pentru secțiunea: învățământ gimnazial;
  • 6 unități școlare pentru secțiunea: învățământ liceal;
  • 3 centre de asistență socială + 1 elev din asistență maternală din Cornu Luncii;
  • 2 școli de incluziune socială.

Invitatul special al evenimentului a fost interpretul de muzică populară Marius Zgâianu care a evoluat pe scena, încântând publicul spectator, un recital de cântece populare și colinde. 

În deschiderea evenimentului au evoluat și preșcolarii din  Grupa mare de la Grădinița cu Program Prelungit Așchiuță Suceava, coordonati de doamnele educatoare Safta Darabă și Lucia Maria Olga, ce ne vor cânta melodiile ”Scoala gazdă bună” și ”Plugușor cu șase boi”.

Ca la orice concurs, a fost un juriu compus din 7 membri:

  • doamna inspector şc. Loredana Ceică de la Inspectoratul Şcolar și Preşedinta juriului.
  • doamna prof. Narcisa Daniela Ştefănescu – Coordonator Asociaţiei „EUROACTIV” – Suceava;
  • doamna ec. Viorica Luminiţa Banc – preşedinta Asociaţia „Plai Stăbun”;
  • doamna jurist: Margareta Isăilă – Director executiv adjunct la Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Suceava;
  • doamna Iulia Buraciuc – Colegiul Național de Arte „Ciprian Porumbescu” Suceava;
  • doamna Viorica Corjan – Colegiul Național de Arte „Ciprian Porumbescu” Suceava;
  • doamna Raluca Hâncean – Liceul Tehnologic „Oltea Doamnă” Dolhasca.

Concursul a continuat cu derularea probei de voce, unde fiecare grup a interpretat colinde într-un interval de timp de maxim 5 minute, pe 3 secțiuni: invatamant primar, gimnaziu și liceu.

După finalizarea probei de voce, juriul a deliberat clasamentul final pe 4 secţiuni.

In timp ce juriul delibera clasamentul final, elevii grupului de la Şcoala „Mihai Halunga” din Hănţeşti au bucurat ochii trecătorilor cu jocul căiuţilor și harapilor, coordonaţi de domnul învăţător: Dumitru Pînzaru și domnul prof. Sergiu Asăvoaie – directorul Școlii din Hănțești. Momentele plăcute ale concursului au fost dansurile căiuţilor de la Şcoala gimnazială din Hănţeşti.

Clasamentul final al concursului a fost prezentat de: doamna prof. Loredana-Mihaela Ceică de la Inspectoratul Şcolar care a fost şi Preşedinta juriului, ce a înmânat şi diplomele finaliştilor, acestea fiind:

Centre de Asistență Socială: Mado Corporațion din Suceava a asigurat meniuri pentru toți copiii din Centrele de Plasament și de la Școala specială din Câmpulung Moldovenesc.

Locul I: Centrul de Plasament “Sf. Gheorghe” Dolhasca – primar, gimnaziu și liceu;

Centrul de Plasament “Mihail și Gavril” Solca – primar;

Casa de tip familial “Universul Copiilor” Rădăuți – mixt;

Elevă din Serviciul de Asistență maternală din Cornu Luncii.

Unități pentru elevi cu cerințe educative speciale:

Locul I: Școala Specială Câmpulung Moldovenesc și Centrul de Incluziune Socială Suceava.

Învățământ Primar

Locul I: Școala Gimnazială nr.1 Cordăreni din Județul Botoșani, Școala Gimnazială „Miron Costin” Suceava, Școala Gimnazială Pîrteștii de Sus, Școala gimnazială Satu Mare, Școala primară Păiseni din Cornu Luncii, Școala gimnazială Cornu Luncii, Școala gimnazială Zvoriștea, Școala gimnazială Verești, Liceul cu Program Sportiv Suceava;

Locul II: Școala gimnazială Poiana Ștampei, Școala gimnazială ”George Tofan” din Bilca, Școala Gimnazială “Iorgu G. Toma” Vama, Școala gimnazială ”Luca Gavril” Drăgușeni, Școala Gimnazială Budeni, Dolhasca, Școala gimnazială ”Bogdan Vodă” Rădăuți, Școala gimnazială ”Petru Comărnescu” Gura Humorului, Școala gimnazială nr.1 Gura Humorului, Școala gimnazială ”Spiru Haret” Dorohoi, Botoșani, Școala Gimnazială „Ioan Ciurea” Fălticeni, Școala gimnazială ”Alexandru Ioan Cuza” Fălticeni, Clubul Copiilor Fălticeni, Liceul tehnologic ”Nicanor Moroșan” Pârteștii de Jos, Școala Gimnazială Horodniceni, Școala gimnazială Bosanci, Școala gimnazială ”Cristofor Simionescu” Plopeni – Salcea, Școala gimnazială ”Jean Bart” Suceava și Scoala Gimnaziala Nr.10 Suceava;

Locul III: Școala Primară Vășcăuți Mușenița, Școala Gimnazială Ciprian Porumbescu, Școala gimnazială ”Vornicu Simion Tăutu” Comănești, Școala Gimnazială Bălăceana, Școala primară Cumpărătura Bosanci, Școala Gimnazială Siminicea;

Mențiuni: Școala gimnazială ”Iraclie Porumbescu” Frătăuții Noi, Școala Gimnazială Bucșoaia din Frasin, Școala gimnazială Drăgoiești, Școala Gimnazială Nr. 1 Suceava.

Învățănânt Gimnazial

Locul I: Liceul Tehnologic ”Oltea Doamnă” Dolhasca, Școala Gimnazială ”Iorgu G. Toma” Vama, Școala gimnazială Baineț Mușenița, Școala Gimnazială „Miron Costin” Suceava, Școala Gimnazială Ciprian Porumbescu, Școala gimnazială ”Spiru Haret” Dorohoi, Botoșani, Școala gimnazială Berchișești, Școala gimnazială Hârtop, Școala Gimnazială „Mihail Sadoveanu” Fălticeni, Liceul tehnologic ”Nicanor Moroșan” Pârteștii de Jos, Liceul Tehnologic ”Ștefan cel Mare” Cajvana, Școala gimnazială Calafindești, Școala gimnazială ”Vornicu Simion Tăutu” Comănești, Școala Gimnazială Bălăceana, Școala Gimnazială Verești, Școala Gimnazială „Mihai Halunga” Hănțești, Școala gimnazială Măriței Dărmănești, Școala gimnazială ”Cristofor Simionescu” Plopeni, Salcea, Palatul Copiilor Suceava, Școala gimnazială nr.1 Suceava, Școala Gimnazială nr.4 Suceava, Colegiul de Artă ”Ciprian Porumbescu” Suceava;

Locul II: Școala Gimnazială Panaci, Școala gimnazială Poiana Ștampei, Școala gimnazială ”Dimitrie Gusti” Fundu Moldovei, Școala gimnazială nr.1 Gura Humorului, Școala Gimnazială Sasca Mare Cornu Luncii, Școala gimnazială Cornu Luncii, Școala Gimnazială „Ioan Ciurea” Fălticeni, Clubul Copiilor Fălticeni, Școala gimnazială ”Artur Gorovei” Bunești, Școala gimnazială Stroiești, Școala gimnazială ”Jean Bart” Suceava, Scoala Gimnaziala Nr.10 Suceava;

Locul III: Școala Gimnazială Stulpicani, Școala gimnazială ”Luca Gavril” Drăgușeni, Școala gimnazială nr.1 Cordăreni, Jud. Botoșani, Școala gimnazială ”Iraclie Porumbescu” Frătăuții Noi, Școala Gimnazială Preutești, Școala gimnazială nr.2 Iaslăvăț, Școala gimnazială ”Alexandru Ioan Cuza” Fălticeni, Școala Gimnazială „Ion Irimescu” Fălticeni, Școala gimnazială Zvoriștea, Școala gimnazială Zamostea, Școala gimnazială Horodniceni, Școala gimnazială Bosanci,

Mențiune: Școala gimnazială Neagra Șarului, Școala gimnazială Brodina, Școala gimnazială Băișești.

Învățământ Liceal

Locul I: Colegiul Național ”Dragoș Vodă” Câmpulung Moldovenesc, Colegiul Tehnic Rădăuți, Colegiul de Artă ”Ciprian Porumbescu” Suceava,

Locul II: Colegiul Național ”Nicu Gane” Fălticeni și Colegiul Economic ”Dimitrie Cantemir” Suceava;

Locul III: Clubul Copiilor din Fălriceni.

Daruri oferite de Moş crăciun din partea sponsorilor concursului: Acţiunea a fost sprijinită de Shopping City Suceava care a găzduit evenimentul, sonorizarea, scena și dulciuri pentru toți participanții, Alka Trading Bucureşti – reprezentată de domnul Director Ciprian Harja, SC Rocast Nord Suceava, reprezentat de domnul Bogdan Păstrăv, director general, S.C. Sav Com Suceava, S.C. Ramiro S.R.L. & S.C. Nicol Mit Suceava, S.C. Adaria Serv S.R.L. Suceava, Fundaţia Social-Culturală „Victoria” şi General Construct, doamna ec. Luminiţa-Viorica Banc – preşedinta Asociaţiei ”Plai Străbun” Pîrteștii de Jos, SC Simba Invest SRL din Bacău, S&O Group Suceava, S.C. Trust Orizont Suceava, Tipografia Manifest Suceava, SC Mado Corporation Suceava, Clinica Stomatologică Hel Dent, Ferovali Șcheia, Rav Radi Construct S.R.L., S.C. Matelo Com S.R.L. & S.C. Market Albina S.R.L. Suceava, Egger România din Rădăuți, S.C. Suct S.A., S.C. Negru S.R.L. Suceava.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Educaţie
Aeroportul International Stefan cel Mare Suceava
REVINE Suceava
Karls Jobs 2018
ROMFOUR - Transport international de persoane colete - auto pe platforma
Loial Impex Suceava