La finele săptămânii precedente la Tg Mures s-a desfăşurat prima ediţie a concursului internaţional de înot „Summer Trophy”. Competiţia a fost organizată de cluburile „H2O” Târgu Mureş”, CS „Tibi” Bistriţa şii Primăria Târgu Mureş. La întreceri au luat startul peste 370 copii legitimaţi la 36 cluburi din România şi Ungaria. Concursul a fost destinat copiilor cu vârste între 7 şi 13 ani.
CSS 3 Suceava a participat la „Summer Trophy” Târgu Mureş cu un lot format din 15 sportivi: Sebastian Croitor, Şerban Cotos, Vlad Brandis, Ana Blănaru, Maria Ilieş, Ioana Năstacă, Victor Turluianu, Călin Moscaliuc, Ionuţ Socoliuc, Mario Diaconescu, Maria Verciuc, Paul Panait, Andrei Robu, Ioana Ursu şi Petriana Popovici.
La finalul competiţie, în clasamentul general pe echipe CSS 3 Suceava a ocupat locul III după echipa gazdă „H2O” Târgu Mureş şi „Baracuda” Câmpina. Şerban Cotos a obţinut titlul de cel mai bun sportiv la categoria băieţi 12 ani.

– Victor Turluianu – o medalie de bronz
„Rezultatele excelente obţinute de sportivii suceveni la această competiţie ne-au ridicat moralul în perspectiva Campionatelor Naţionale ale României pentru seniori şi juniori ce se vor desfăşura între 2-6 iulie la Bucureşti şi între 10-13 iulie la Brăila ,pentru copii 11-13 ani, unde sperăm să adunăm cât mai multe medalii” a declarat profesorul Cezar Moscaliuc.

Sportivii suceveni s-au întors cu „tolba” plină de medalii de la prima ediţie a „Summer Trophy” de la Târgu Mureş, 10.0 out of 10 based on 2 ratings
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)