CSU Suceava nu a rezistat “asaltului” pandurilor din Târgu Jiu şi a pierdut meciul disputat în cadrul etapei a VIII-a a Ligii Naţionale de handbal masculin cu 21-25 (11-13). Plusul de experienţă şi valoare al echipei gorjene a fost decisive în stabilirea învingătoarei, sucevenii dând şi ei o replică bună mai ales în prima repriză.
Echipa pregătită de Răzvan Bernicu a început partida cu Pandurii Târgu Jiu de la 0-4 şi apoi 1-5. Ecartul s-a păstrat până după prima jumătate a primei reprise când tabela de marcaj arăta scorul de 9-5 pentru gazde.
Încet-încet, sucevenii au revenit şi după golurile lui Tîrzioru şi Burlacu s-au apropiat la 11-10. Ultimele două atacuri au aparţinut celor de la Pandurii Târgu Jiu şi scorul la pauză a fost 13-11 în favoarea gorjenilor.
Cum diferenţa pe tabela de marcaj era cam fragilă, în debutul părţii secunde arbitrii au “lămurit” lucrurile eliminând doi jucători suceveni. Pe fondul jocului cu doi oameni în minus, gazdele s-au desprins la 16-12. Diferenţa s-a păstrat până în ultimele zece minute ale partidei, scor 20-16. “Studenţii” suceveni n-au avut însă forţa să revina în faţa fostului lor coleg George Şelaru, gorjenii impunându-se în final 25-21.
Pandurii Târgu Jiu: Antonaru (8 intervenţii), Şelaru (17 intervenţii), Juzbasic (1 intervenţie) – Păius (1 gol), V. Popescu, Apolzan, Asoltanei, Dragnea (5), Ilieş (1), Libert (4), Giotoiu (4), Dinescu (2), Roman (1), Acatrinei (4) şi Mledenciu (3).
CSU Suceava: Spiridon (16 intervenţii), V. Tcaciuc, Ilii – Matei, M. Sandu (7), Burlacu (2), Tîrzioru (2), Petrea (2), I. Tcaciuc, Roşu, Olariu (4), Dumitraş (2) şi Aldica (2).

HCM Constanta – Dinamo Bucuresti s-a disputat după încheierea ediţiei
În următoarea etapa, CSU Suceava va primi sâmbătă vizita ultimei clasate, CSM Bucureşti, într-un meci în care “studenţii” îşi propun prima victorie în faţa propriilor suporteri.

8. Steaua Bucureşti 8 3 0 5 231-240 9p
9. Minaur Baia Mare 8 3 0 5 187-205 9p
10. CS Caraş Severin 8 2 1 5 192-208 7p
11. CSU Suceava 8 1 0 7 191-227 3p
12. CSM Bucureşti 8 0 0 8 171-221 0p