Sportivele de la CSM Suceava – Rarăul Câmpulung, Talida Sfarghiu și Mădălina Sîrbu au confirmat că se află într-o formă deosebită reușind să urce de trei ori pe podiumul de premiere la Campionatele Balcanice de atletism pentru juniori de la Istanbul. Talida Sfargiu a câștigat proba de 1.500 metri, iar Mădălina Sîrbu a cucerit argintul în proba de 5.000 de metri și bronzul în proba de 3.000 de metri. Sportivele sunt pregătite la CSM Suceava – Rarăul Câmpulung de antrenoarea Erzilia Țîmpău.

România a ocupat locul al cincilea în clasamentul pe medalii la Campionatele Balcanice de juniori, desfăşurate la Istanbul, cu 2 de aur, 9 de argint şi 9 de bronz.

Turcia a ocupat prima poziţie în ierarhia pe medalii, cu 14 de aur, 17 de argint şi 9 de bronz, urmată de Ucraina, 11-4-3, Croaţia, 6-6-1, Serbia, 5-2-10, România, 2-9-9, etc.

La feminin, România a fost a cincea (1-6-7), după Turcia (6-9-4), Ucraina (5-2-1), Serbia (5-0-4) şi Croaţia (3-3-0). În ierarhia masculină, România a terminat a patra (1-3-2), după Turcia (8-8-5), Ucraina (6-2-2) şi Croaţia (3-3-1).

Cele două medalii de aur au fost câştigate de Cristian Voicu, la 800 m, şi de Talida Sfarghiu, de la CSM Suceava – Rarăul Câmpulung la 1.500 m.

Medalii de argint au fost obţinute de Marc Fandly (800 m), Marius Făgăraş (400 mg), Ionel Vasile (aruncarea discului), Maria Mihalache (200 m), Aurelia Florescu (800 m), Mădălina Sîrbu (5.000 m) de la CSM Suceava – Rarăul Cîmpulung, Alesia Rengle (săritura în înălţime), Andreea Lungu (aruncarea discului) şi Emma Maria Matyus (heptatlon).

Bronzul a fost câştigat de ştafeta masculină de 4×400 m (Cristian Voicu, Denis Simion Toma, Adrian Bondoc, Remus Niculiţă), ştafeta feminină de 4×100 m (Denisa Lupescu, Daria Grigoroiu, Maria Bisericescu, Maria Mihalache), Maria Mihalache (100 m), Adina Cîrciogel (400 m), Aurelia Florescu (1.500 m), Mădălina Sîrbu de la CSM Suceava – Rarăul Câmpulung (3.000 m), Anca Moroşan (5.000 m), Corina Pantea (aruncarea ciocanului) şi Andrei Poci (decatlon).