La finele săptămânii trecute la Piatra Neamț a avut loc prima ediție a Cupei Cetății Neamțului la atletism. Micii sportivi de a CSM Suceava, sportivi pregătiți de antrenorul Silviu Casandra, s-au simțit foarte bine la această competiție reușind urce pe podiumul de premiere la aproape fiecare categorie de vârstă.
La categoria junioare II, unde la s-a alergat pe distanța de 2.000 de metri, pe locul I s-a clasat Roxana Ghiuță, de la CSM Suceava, colega sa de club, Alexandra Țui situându-se pe locul III.
La junioare III, Betrice Tocariu s-a clasat pe locul II după cei 1.600 de metri parcurși în cursă.
CSM Suceava a obținut primele două poziții ale clasamentului final la categoria copile I prin Irina Ilașcu și respectiv, Delia Ocheană. La categoria copii III Fabian Stanciuc s-a clasat a treilea, iar a cateoria copile III, Raisa Casandra s-a situat pe poziția a II-a. De menționat faptul că principalul organizator al primei ediții a Cupei Cetății Neamțului a fost fostul campion al CSM Suceava, Cătălin Șuhani, acum profesor la Piatra Neamț.