Runda cu numărul XIV a seriei I a Ligii a II-a a fost una cu ghinion pentru Bucovina Pojorâta care a suferit cea mai dură înfrângere din această stagiune în fața formației Gloria Buzău. Elevii antrenorului Dănuț Mândrilă au avut o evoluție modestă încasând nu mai puțin de patru goluri fără să marcheze niciunul.
Buzoienii au deschis scorul din 11 metri prin Răduca și apoi și-au majorat avantajul în minutul 32 prin Danciu, acesta șutând fără speranțe pentru portarul S.Pop. Misiunea celor de la Bucovina Pojorâta a devenit imposibilă în minutul 52 când Răuță l-a faultat în postură de ultim apărător pe Burlacu și a fost eliminate de pe teren. Penaltiul acordat a fost transformat de același Burlacu. Pentru ca totul ”peisajul” să fie cât mai ”sumbru”, portarul S.Pop, eroul celor de la Bucovina Pohjorâta din etapa precedent când a parat un penalty, a scăpat printre degete balonul în plasă la un șut a aceluiași Burlacu.
După această înfrângere cu 4-0, pentru Bucovina Pojorâta urmează derbiul local cu Rapid CFR Suceava.

CS Balotești – Rapid București    0-1
Gloria Buzău: Sârbu – A. Iordache, Ct. Vlaicu (cpt.), Vârtej, Agache – Cl. Dumitrescu, Marcu – N. Popescu, Danciu, D. Burlacu – Răduca.
Rezerve: Stoicescu – G. Ghiţă, Chivu, Bobe, Mug. Dedu, M. Voicu, Koprindzhiyski.
Antrenor: Viorel Ion
Bucovina Pojorâta: Pop – Juncănaru, Răuţă, Patca, Duţică – S. Rus, Stănescu, Colţa, Căinari (cpt.) – Buhăceanu, M. Coman.
Rezerve: Puianu – Turiţă, Kuruc, Acostăchioaie, Răzlog, Csatlos, Pădurariu.
Antrenor: Dănuţ Mândrilă
Arbitru: Ovidiu Petru Oprea (Ploieşti); Asistenţi: Petruţa Iugulescu (Târgovişte) şi Alexandra Theodora Apostu (Bacău).

1. Rapid Bucureşti    13    9    2    2    19-7    29
2. Academica Clinceni    13    8    2    3    27-14    26
3. Dunărea Călăraşi    13    6    6    1    22-7    24
4. Farul Constanţa    13    7    3    3    24-12    24
5. Dacia Unirea Brăila    13    7    3    3    16-14    24
6. Rapid CFR Suceava    13    6    2    5    16-15    20
7. SC Bacău    13    6    1    6    13-16    19
8. ACS Berceni    12    4    3    5    14-13    15