Ciclistul român Vlad Dascălu (Trek Factory) a reuşit primul său podium din acest sezon al Cupei Mondiale de mountain bike, după ce s-a clasat pe locul al treilea în cursa de cross-country (XCO) de la Val-di-Sole (Italia).

Cursa a fost câştigată de elveţianul Nico Schuerter, cu timpul de 1h20min22sec, urmat la 26 secunde de conaţionalul său Mathias Fluckiger şi la 38 secunde de Vlad Dascălu. În cursa de short track XCC, românul a fost al 23-lea.

Dascălu, medaliat cu aur la Jocurile Europene din Polonia în proba de mountain bike, a urcat pe locul 14 în clasamentul Cupei Mondiale după patru etape cu 425 puncte. Lider se menţine elveţianul Schuerter cu 848 puncte, urmat de francezul Jordan Sarrou (726) şi de sud-africanul Alan Hatherly (721).

Următoarea etapă a Cupei Mondiale are loc la Pal Arinsal (Andorra) între 25 şi 28 august.

Campionatele Mondiale de mountain bike au loc în acest an la Glasgow între 8 şi 12 august.