Pe o vreme splendidă și un teren impecabil, stadionul ”Areni” a găzduit la finele săptămânii trecute derbiul seriei I a Ligii a III-a de fotbal dintre Foresta Suceava și CSM Bacău. Așa cum era de așteptat într-un meci dintre ocupantele primelor două locuri în clasament, jocul a fost aprig disputant și echilibrat, dar s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 2-0.

”Galben-verzii” au deschis scorul destul de repede, în minutul 22, prin atacantul Chika Odoh. Până la pauză nu s-a mai întâmplat nimic pe tabela de marcaj și la pauză gazdele aveau un avantaj minim.

Băcăuanii au început mai bine repriza secundă și au beneficiat de un penalty. Oaspeții au ratat lovitura de pedeapsă și scorul a rămas 1-0 în favoarea sucevenilor. A fost în final 2-0 pentru Foresta Suceava pentru că Nechita a mai marcat un gol în minutul 90.

Așadar, Foresta Suceava – CSM Bacău s-a terminat 2-0 și echipa suceveană a revenit pe primul loc al clasamentului seriei I fiind neânvinsă după opt runde. În etapa viitoare, ultima a turului sucevenii vor juca la Aerostar Bacău.

Foresta Suceava: Niga – Brașoveanu, Moescu, Makongo, Cimbru, Nițu, Samson, Ilie, Mihalciuc, Corniciuc, Chika.

Rezerve: Cuciureanu, Cozma, Smocot, Sotornik, Ababei, Nechita, Bălan, Cucoș, Balint.