Foresta Suceava a început cu stângul sezonul official al anului 2020. În etapa a XVI-a, ea a evoluat sâmbătă pe terenul celor de la Sporting Liești, echipă care avea patru victorii în prima parte a campionatului, față de cele 11 ale sucevenilor.

Nici nu s-au așezat bine în ghete că era déjà 1-0 pentru gazde. Alin Nica a profitat de o eroare majoră în defensiva oaspeților și a marcat. Demoralizați de golul primit, sucevenii au mai încasat un gol în minutul 18 în urma unui corner.

La scorul de 2-0 Foresta Suceava a ieșit la joc și a ratat o mulțime de ocazii clare de a înscrie. Cum se întâmplă de obicei, ratările se întorc și cei de la Liești au închis tabela de marcaj dintr-un penalty transformat de Bârlădeanu. Golul de onoare a fost marcat de Alexandru Marin în minutul 89.

Deși campionatul este lung, concentrarea trebuie să fi maximă la fiecare meci pentru că, doar câteva minute de neatenție te poate costa munca dintr-un sezon întreg.

Performera etapei a XVI-a a fost Șomuz Fălticeni, formația care s-a întărit serios în pauza de iarnă. Fălticenenii au luat treba în serios și au marcat în repriza a doua prin Julei și Păiuș, golul oaspeților din prelungiri fiind tardiv.

Bucovina Rădăuți a început cu o remiză anul, ea terminând la egalitate acasă cu nou promovata Hușana Huși. Pentru gazde a punctat Stoian din penalty, în tmp ce prentru vasluieni a marcat Agrigoroaie.

Rezultate înregistrate în etapa a XVI-a:

Aerostar Bacău – FC Botoșani 2 3-1
CSM Focşani – Ozana Târgu Neamț 4-1
Ştiinţa Miroslava – Ceahlăul Piatra Neamţ 1-0
Suporter Club Oţelul Galaţi – CSM Paşcani 3-1
KSE Târgu Secuiesc – Universitatea Dunărea de Jos Galaţi 3-0 (formația din Galați s-a retras din campionat)
Sporting Lieşti – Foresta Suceava 3-1
Bucovina Rădăuţi – Hușana Huși 1-1
Şomuz Fălticeni – CSM Bacău 2-1