CS Minaur Baia Mare a învins echipa poloneză MKS Zaglebie Lubin, cu scorul de 34-32 (18-14), pe teren propriu, în meciul său de debut în Grupa B a competiţiei feminine de handbal EHF European League. Suceveanca Anca Polocoșer, apărătoare de bază, a marcat un gol și a contribuit la succesul echipei maramureșene.

După un început bun, vicecampioana României a fost condusă cu 7-5 şi 8-6, dar a reuşit să revină şi să intre la pauză cu un avans de patru goluri pe tabelă, 18-14.

Minaur şi-a menţinut un avantaj confortabil în repriza secundă, până în min. 54, când echipa poloneză a reuşit egalarea, 29-29. Formaţia băimăreană a fost mai concentrată pe final şi a reuşit să obţină victoria, cu 34-32.

Pentru Minaur au marcat Cristina Laslo 7 goluri, Andreea Cristina Popa 7, Asuka Fujita 6, Jelena Lavko 5, Iaroslava Burlacenko 4, Alexandra Severin 3, Angela Cioca 1, Anca Polocoşer 1.

Cristina Enache a apărat 7 şuturi, iar Amra Pandzic 3.

Golurile echipei oaspete au fost reuşite de Adrianna Gorna 5, Daria Zawistowska 4, Karolina Kochaniak-Sala 4, Kinga Jakubowska 5, Jovana Milojevic 3, Joanna Drabik 2, Emilia Galinska 7, Patricia Machado Matielli 2.

Portarul Minika Waz a parat 10 şuturi.

Au arbitrat sârboaicele Dragana Jakovljevic şi Danijela Sando Kovacevic, iar delegat EHF a fost ucraineanul Vasili Feghir.

În celălalt meci al grupei, Les Neptunes de Nantes a fost învinsă acasă de SG BBM Bietigheim cu 27-25.

Minaur va juca pe 15 ianuarie, în etapa a doua, în deplasare cu SG BBM Bietigheim.

Nantes a câştigat ediţia trecută a competiţiei, iar Minaur Baia Mare s-a clasat pe locul al treilea.