Formația Clubului Sportiv Universitar din Suceava a încâlcit din nou finalul de meci și a terminat la egalitate, sâmbătă seara, în meciul de pe teren propriu cu CSM Vaslui, din etapa a XVIII-a a Ligii Naționale de handbal masculin. Echipa suceveană a dat impresia că va defila în disputa cu vasluienii, dar a avut și momente de cădere inexplicabile.

Trecând să zicem peste momentul în care a condus cu 10-5, dar apoi s-a încurcat, a avut avantaj din nou de cinci goluri în repriza a doua, scor 23-18 și apoi a condus cu 25-21 în minutul 48, pentru ca meciul să se termine la egalitate, 30-30.

Dacă nu reușește să câștige partidele de pe teren propriu cu grupările cu care este în duel direct, ca HC Buzău sau CSM Bacău și pe cele din deplasare cu formațiile aflate pe ultimele două locuri în clasament, CSM Oradea și HC Odorhei, CSU din Suceava are nevoie de o surpriză pentru a nu-și complica existența, adică să nu participe la barajul promovare-retrogradare din primul eșalon valoric.

CSU din Suceava: Darius Makaria, Paul Simulescu – Răzvan Gavriloaia 9 goluri, Daniel Stanciuc 4, Csog Vencel 4, Irakli Kbilashvili 3, Adrian Tîrzioru 3, Leonard Ștefan 2, Alexandru Bologa 2, Balazs Botond 2, Cătălin Zarițchi 1, Andrei Bruj, Pavel Loic, Cosmin Lupu, Codrin Radu, Albert Vizitiu. Antrenori: Petru Ghervan, Bogdan Șoldănescu și Iulian Andrei.