Toți iubitorii handbalului sucevean au așteptat cu interes duelul dintre CSU din Suceava și HC Dobrogea Sud Constanța, din etapa a X-a a primului eșalon valoric al handbalului românesc, știut fiind faptul că de fiecare dată au avut ce vedea. Nici această partidă nu a făcut excepție, dacă ne gândim doar la a doua repriză.

Primele 30 de minute joc dintre răzeși și marinari au fost un fel de comedie a erorilor și ratărilor având în vedere faptul că în gazdele au marcat un gol la cinci minute, iar oaspeții unul la două minute și jumate. Și la juniori se ridică un semn de întrebare când marchezi doar 6 goluri într-o repriză, ce să mai spunem la seniori!

După pauză sucevenii au câștigat partea secundă cu 14-12, însă a fost prea târziu. CSU din Suceava a pierdut partida cu HC Dobrogea Sud Constanța cu 20-24 șI va juca vineri pe terenul celor de la Steaua, într-un meci televizat pe TVR 1 de la ora 18.00.

CSU SUCEAVA – HC DOBROGEA SUD CONSTANȚA 20-24 (6-12) Arbitri: Mihai Ciutacu / Alin Stamatoiu

CSU din Suceava: Grigoraș, Makaria – Tîrzioru 7, Roșu 5, Bologa 2, Ștefan 2, Kbilashvili 2, Kutahya 2, Furak, Urdă, Juverdianu, Loic, Lupu, Stanciuc, Dascălu.

Antrenor: Petru Ghervan.

Dobrogea Constanța: Vasile, Preda – Stankovic 8, Buvinic 5, Caba 3, Vegar 3, Komogorov 2, Susanu 1, Nistor 1, Andrei 1, Ilie.

Antrenor: Djordje Cirkovic.