Incendiul de la acoperișul blocului din Rădăuți a izbucnit de la un coș de fum neprotejat. Pompierii au reușit să stingă flăcările (FOTO)
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/04/20/381332/6bc60200289cd511284324d2706500325.jpeg)
ISU Suceava a transmis că pompierii au reușit să stingă incendiul izbucnit astăzi, în jurul orei 11:00, la acoperișul unui bloc de locuințe cu două scări din municipiul Rădăuți. Pompierii militari mai lucrează încă pentru îndepărtarea efectelor negative generate în urma incendiului. Cauza probabila de izbucnire a flăcărilor a fost efectul termic generat de un coș de fum neprotejat termic față de materialele combustibile. Reamintim că un puternic incendiu a izbucnit astăzi la acoperișul unui bloc de locuințe cu două scări, in municipiul Rădăuți. La fața locului au intervenit Intervin pompierii militari, cu 5 autospeciale de stingere, două autospeciale de lucru la înălțime și o ambulanță SMURD. Ulterior forțele de intervenție au fost suplimentate cu două autospeciale de stingere și o autoscară mecanică. Locatarii celor două scări de bloc au fost evacuați de pompieri, nefiind înregistrate victime.