Bucovina Pojorâta a suferit cea mai dură înfrângere din acest sezon competițional în etapa a XIV-a a seriei I a Ligii a III-a. Echipa pregătită de Dănuț Mîndrilă a fost spulberată cu scorul de 0-6, în deplasarea de la FCM Dorohoi.
Trupa lui Vespazian Colban n-a uitat eșecul din meciul tur și a început în forță jocul revanșă de peste Siret, reușind să deschidă scorul încă din minutul 10, când Edy Sandu a transformat un penalty obținut de Vrabie. Peste doar trei minute, bucovinenii au fost lăsați în zece oameni. Tivodar a văzut al doilea cartonaș galben din partea de centralul clujean Florin Dreve, iar din acel moment jocul a curs într-un singur sens.
Botoșănenii au dus scorul la 3-0 într-un interval de doar zece minute, după doua faze identice, în care Sandu a centrat în fața porții, iar Homneac a înscris ca la antrenament. Mai mult, cu trei înainte de pauză, Vrabie a luat o acțiune pe cont propriu și gazdele au avut 4-0 pe tabelamarcaj.
În partea secunda, Edy Sandu și-a trecut în cont dubla în minutul 59, cu un lob din marginea careului, iar peste doar două minute, Homneac a bifat hattrickul. La intrarea în ultimul sfert de ora, Grumezescu a mai nimerit o data bara porții oaspeților, iar în minutul 85 s-a restabilit și egalitatea numerică pe gazon, după ce Cososchi a vazut al doilea galben.