Meciul România – Marea Britanie, din play-off-ul Grupei Mondiale II a Fed Cup by BNP Paribas, se joacă la Mamaia
![](https://img.svnews.ro/foto/2017/03/10/88747/2ad1a3ca191a114bd82215d2f06500325.jpg)
Federatia Romana de Tenis anunta ca intalnirea de Fed Cup by BNP Paribas, dintre echipele nationale ale Romaniei si Marii Britanii, din play-off-ul Grupei Mondiale II, va fi gazduita de Tenis Club IDU din Mamaia, Constanta. Meciurile se vor disputa pe zgura, asa cum au dorit fetele din echipa Romaniei si capitanul-nejucator Ilie Nastase, care a declarat, pentru site-ul FRT: ”Este important pentru noi ca jucam acasa si ca jucam pe zgura. Am vorbit cu fetele si am decis impreuna ca asa este cel mai bine. Sunt convins ca o sa avem tribunele pline, mai ales ca meciul are loc in orasul Simonei Halep”.
Intalnirea cu Marea Britanie are loc in perioada 22-23 aprilie 2017. Cea mai recenta partida a unei echipe nationale a Romaniei, la Tenis Club IDU, a avut loc in luna iulie 2015, atunci cand Romania a intalnit Slovacia, in turul 2 din Grupa I, Zona Europa/Africa, a Cupei Davis by BNP Paribas.