Pe 15 mai se deschide Centrul de servicii social integrate Mănăstioara din Siret. Oamenii vor beneficia de investigații medicale generale gratuite
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/05/10/384205/48e506753da687db69d603df606500325.jpg)
În data de 15 mai, ora 14.00 se deschide oficial la Siret Centrul de servicii sociale integrate Mănăstioara, a anunțat primarul Adrian Popoiu. Cu această ocazie, va fi organizată o nouă ediție a acțiunii Ziua Sănătății în care vor fi efectuate gratuit investigații medicale generale; control medical pediatric; tensiune, glicemie și alte analize de bază; electrocardiograme; consult stomatologic; consiliere psihologică etc.
”Acțiunea este deschisă tuturor cetățenilor, de toate vârstele: copii, tineri, adulți, seniori, serviciile fiind gratuite. În luna aprilie, la o activitate similară organizată de primărie și DAS, s-au descoperit 2 cazuri destul de serioase de hipertensiune, astfel că încurajăm participarea voastră în număr cât mai mare. Prevenția este cheia sănătății! Mulțumim voluntarilor noștri, cadre medicale cu experiență: Burlă Arcadie (doctor), Găină Lavinia (asistent medical), Homan Andreea (medic pediatru), Masapiuc Delia (psiholog), Orban Oana (doctor), Policsek Sorin (ambulanțier), Sauciuc Dan (doctor stomatolog). În deschiderea evenimentului va avea loc o slujbă de sfințire a centrului. Vă așteptăm cu drag!”, a transmis Popoiu.