Peste 300 de fermieri din 10 localităţi sucevene au beneficiat de servicii de orientare socio-economică
![](https://img.svnews.ro/foto/2013/06/24/21923/a5f72741e68a78db07deb340906500325.jpg)
În ultimele opt luni, peste 300 de fermieri din 10 localităţi sucevene au beneficiat de servicii de orientare socio-economică printr-un proiect finalizat astăzi de firma „Best Cows” din Sadova. Finanţarea a fost asigurată de Unitatea de Management a Proiectelor din Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale. Managerul de proiect, Irina Aionesa, a afirmat că fermierilor le-au fost acordate gratuit servicii de informare şi consiliere pentru a dezvolta idei şi planuri socio-economice, dar şi în scopul accesării fondurilor nerambursabile. Ea a spus că, în judeţul Suceava, beneficiarii proiectului sînt din localităţile Dorna Candrenilor, Mănăstirea Humorului, Sadova, Pojorîta, Fundu Moldovei, Vatra Moldoviţei, Frumosu, Vama, Frasin şi Coşna.
Peste 300 de fermieri din 10 localităţi sucevene au beneficiat de servicii de orientare socio-economică,