Președintele CJ Suceava a semnat contractul de 2,5 milioane de euro pentru digitalizarea bibliotecii județene și a altor 29 de biblioteci din județ
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/06/05/389293/1ddd2f9ae7fa7d7ccfee9bc8c06500325.jpg)
Președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur, a semnat contractul de 2,5 milioane de euro pentru digitalizarea bibliotecii județene și a altor 29 de biblioteci din județ. „Zi de zi avem foarte multă treabă și, în ultima perioadă, am observat că vorbim foarte mult despre utilități, adică despre drumuri, apă, canalizare, construirea de spitale, deci despre utilități pentru populație. Tot despre utilități, și încă ce utilități, cele din cultură, dorim să vă aducem o veste bună”, a spus Gheorghe Flutur.
El a spus că finanțarea europeană de 2,5 milioane de euro va ajunge la Biblioteca Județeană „I.G. Sbiera” din Suceava și alte 29 de biblioteci din județ, care vor beneficia de finanțare pentru reabilitări, modernizări, dotări, cursuri, dar mai ales pentru digitalizare. „Prin această inițiativă, se asigură simplitatea accesului publicului la serviciile oferite de aceste biblioteci. Astfel, suntem convinși că va crește numărul cititorilor și al beneficiarilor tuturor serviciilor oferite de aceste biblioteci. Acest principiu al îmbunătățirii accesului la serviciile publice îl vom introduce tot mai consistent în administrație pentru a îmbunătăți accesul și buna comunicare cu populația”, a transmis Gheorghe Flutur.