Prima rundă din play-out a adus și prima mare surpriză nou-promovata CSM Bacău câștigând pe terenul celor de la CSU Suceava. După ce a găsit varianta optimă pe banca tehnică, ”salvatorre della patria” numindu-se Gabi Armanu, oaspeții au evoluat cu mare ambiție, au avut și noroc, dar în final au plecat bucuroși din sala ”Dumitru Bernicu”.

Începutul meciului dintre CSU Suceava și CSM Bacău a fost unul echilibrat, deși gazdele au ratat primele trei atacuri. Totuși, chiar dacă au mai ratat și un 7 metri, sucevenii s-au ținut aproape de adversarii lor și la pauză scorul era 12-9 pentru băcăuani.

În debutul reprizei a doua, jucătorii formației gaazdă, ”treziți” de antrenorului Adrian Chiruț au revenit în forță și au egalat situația pe tabela de marcaj de trei ori, la 13, 14 și 15. Din păcate, atunci când spectatorii suceveni, care au încurajat echipa lor favorită pe tot parcursul partidei, sperau că preferații lor vor prelua ”frâiele” disputei, totul s-a năruit.

Între minutele 48 și 57, CSM Bacău a marcat de șapte ori la rând în timp ce sucevenii au ratat neverosimil. La fel ca și în alte meciuri din acest sezon competițional, la un moment dat, handbaliștilor suceveni parcă le cade ceața pe ochi, își pierd luciditatea și ratează din toată pozițiile și unghiurile.

Așadar, CSU Suceava a înceout cu stângul turneul play-out al Ligii Naționale de handbal masculie cedând cu 17-23 în fața celor de la CSM Bacău. Elevii antrenorului Adrian Chiruț au timp destul să mediteze pentru că următoarea rundă din play-out va avea loc abia pe 17 aprilie când CSU va juca pe terenul grupării Minaur Baia Mare. Apoi, pentru CSU Suceava vor urma două meciuri consecutive pe teren propriu, acolo und ear trebui să facă diferența.

CSU Suceava – CSM Bacău 17-23 (9-12)

CSU Suceava: Andrei – Tîrzioru 4, Ionescu 3, Burlacu 3, Baican 2, Sandu 1, Lakovic 1, Costea 1, Șoldănescu 1, Adomnicăi 1, Dragnea, Ciubotariu. Antrenor: Adrian Chiruț.

CSM Bacău: Freiwald, Tamaș, Crăciunescu – Tărîță 4, Serhel 4, Gal 3, Maksimov 3, Păunică 2, Sadovyi 2, Drăgan 1, Iordachi 1, Păunescu 1, M. Cotinghiu 1, Dascălu 1, Bologa. Antrenor: Gabriel Armanu.

Rezultate consemnate în prima etapă din play-out:

Minaur Baia Mare -”U” Cluj    32-20
CSU Suceava – CSM Bacău    17-23
CSM Făgăraş – HC Buzău    22-17

Clasament play-out

1. Minaur Baia Mare    1    1    0    0    32-20    8
2. CSM Făgăraş    1    1    0    0    22-17    6
3. CSM Bacău    1    1    0    0    23-17     4
4. CSU Suceava    1    0    0    1    17-23        4
5. HC Buzău    1    0    0    1    17-22     2
6. ”U” Cluj    1    0    0    1    20-32    0