Echipa Bucovina Pojorâta și-a păstrat invincibilitatea și după etapa a IX-a a seriei I a Ligii a III-a de fotbal. Gruparea pregătită de Dănuţ Mândrilă s-a impus în această rundă cu scorul de 3-0, pe terenul formaţiei FC Zagon, adunând un număr de opt meciuri fără înfrângere în actuala ediţie de campionat. Partida a fost dominată de la un capăt la celălalt de echipa suceveană, care a deschis scorul în minutul 22, prin Buhăceanu, din penalty, fază în urma căreia un apărător advers a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene. Cu un om în plus pe teren, oaspeţii au făcut un joc inteligent, de posesie, izbutind în final să câştige clar datorită reuşitelor semnate de acelaşi Buhăceanu, în minutele 86 şi 87.
Bucovina Pojorâta: Turiţă – Prundean, Patca, Kuruc, Vârlan, Duţică, Stănescu, Ioniţă, Pădurariu, Buhăceanu, Rus. Au mai intrat Cherariu, Iuga, Cuciurean şi Balatici.
Etapa a IX-a a seriei I a Ligii a III-a a fost una cu noroc și pentru Bucovina Rădăuți care a înregistrat prima victorie stagională. Formația rădăuțeană a reușit să se impună pe terenul formației Sporting Liești cu 3-2. Golurile oaspeților au fost marcate de Ionesi, Vitu și Zaremba.