La mijlocul acestei săptămâni, stadionul „Areni” a găzduit meciul din cadrul şaisprezecimilor de finală ale Cupei României la fotbal dintre Rapid Suceava şi FC Braşov. Deşi s-a prezentat la acest joc cu lotul complet, formaţia suceveană a arătat obosită şi dezinteresată, oaspeţii fiind mult mai energici.

Debutul partidei a aparţinut gazdelor care au avut multe oportunităţi de a înscrie, însă şuturile expediate de atacanţii de la Rapid Suceava au fost slabe şi imprecise. Cele mai clare situaţii de gol le-au avut braşovenii, portarul Hânţescu având noroc în câteva rânduri.

În repriza secundă, elanul elevilor antrenorului Bogdan Tudoreanu s-a pierdut pur şi simplu şi jucătorii de sub Tâmpa au zburdat pe teren. În consecinţă au apărut şi golurile. În minutul 75 fostul echipier al Rapidului, Matei, pătrunde pe partea dreaptă centrează perfect şi Ene marchează cu capul dintre fundaşii suceveni prost plasaţi la această fază. După cinci minute, Rusu trece ca o „rachetă” pe lângă tânărul Tăutianu, pasează în „gura” porţii sucevene de unde Letan trimite calm balonul în plasă.

S-a terminat aşadar 0-2 disputa dintre Rapid Suceava şi FC Braşov şi astfel şi aventura sucevenilor în această ediţie a Cupei României. Pentru gazde urmează o partidă mult mai importantă faţă de disputa din Cupă, sâmbătă în campionat când pe „Areni” va veni Oţelul Galaţi.

Rapid Suceava: Hânţescu – D. Bălan, S. Ciobanu, Tăutianu, Semeghin, Jitariuc, Onciu, Sfrijan, Vrabie, M. Enciu, Ed. Sandu.
Rezerve: Ct. Pascal – Velescu, Golofca, Sumanariu, G. Apostol, M. Negru, Dănilă.
Antrenor: Bogdan Tudoreanu

FC Braşov: Mutu – Poverlovici, Al. David, Puţanu, Hlinca, Perju, Ş. Moraru, Vl. Olteanu, D. Ene, Bg. Rusu, M. Matei.
Rezerve: Căucă – Buga, Pamfile, Letan, Istrofor, I. Popa, Vl. Munteanu.
Antrenor: Adrian Szabo
Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş); Asistenţi: Iulian Cătălin Brînză şi Ciprian Iovu (ambii din Botoşani).