Rosal vrea să investească 600.000 de euro în 60 de eurocontainere de gunoi îngropate
![](https://img.svnews.ro/foto/2014/02/05/31560/91f2d28819f64f12d3d6b9ac806500325.jpg)
Firma de salubritate „Rosal” intenţionează să amplaseze, la Suceava, 60 de containere de gunoi îngropate. Primarul Ion Lungu a spus că proiectul este estimat la 600.000 de euro. El a adăugat că „Rosal”-ul condiţionează realizarea proiectului de prelungirea contractului pentru colectarea deşeurilor din cartiere, care expiră în 2015, astfel încît să-şi poată amortiza investiţia. Primarul a precizat că iniţiativa firmei de salubritate i se pare interesantă şi o va supune atenţiei consilierilor locali.