CSU Suceava a reușit un meci bun pe terenul formației Pandurii Târgu Jiu reușind să termine la egalitate, 26-26, într-un meci ce a contat pentru prima etapă a returului play-out-ului Ligii Naționale. Elevii antrenorilor Petru Ghervan și Răzvan Bernicu au avut o revenire de senzație izbutind să egaleze în ultimul minut de joc după ce fuseseră conduși la șapte goluri diferență. Ba chiar mai mult, ei au avut șansa victoriei beneficiind de minge în ultimele 8 secunde joc joc.
CSU Suceava s-a prezentat la partida cu Pandurii Târgu Jiu fără Bursuc, Popovici, Trifkovic, Burlacu și Gavrilovic, toți accidentați, dar chiar și în aceste condiții studenții au obținut o remiză. Pandurii Târgu Jiu a avut un avantaj de două goluri după primul sfert de oră, 8-6, majorat în urma a trei goluri consecutive în cinci minute, scor 11-6. Cu trei minute înainte de final, gorjenii s-au desprins la șapte goluri diferență, scor 15-8, însă CSU Suceava a continuat să creadă în șansa ei.

În minutul 46, gazdele conduceau cu 22-16, dar finalul a aparținut oaspeților. CSU Suceava s-a apropiat în doar trei minute la două goluri, 22-20, iar în ultimul minut a reușit să egaleze la 26, deși cu 29 de secunde înainte de final, antrenorul gorjenilor, Liviu Andrieș a cerut timp de odihnă pentru echipa sa, care se afla în superioritate. S-a terminat 26-26 în meciul Pandurii Târgu Jiu – CSU Suceava, chiar dacă sucevenii au avut mingea cu 8 secunde înainte de fluierul final. Cu această remiză, cele două echipe își păstrează pozițiile din clasament, Pandurii Târgu Jiu având 16 puncte acum, iar CSU Suceava 14, în timp ce Steaua este ultima, cu 12.

Pentru CSU Suceava urmează un meci capital pentru evitarea retrogradării directe, miercuri 20 mai, în sala LPS urmând să vină Steaua București.
”Am jucat bine pe final, dar nu s-a putut mai mult. Sper ca la meciul cu Steaua de miercuri să-i avem în lot pe Bursuc, Trifkovic și Popovici” a declarat antrenorul echipei CSU Suceava, Răzvan Bernicu.

Energia Pandurii Tg. Jiu-CSU Suceava 26-26 (15-11)
Energia Pandurii Tg. Jiu: Acatrinei 7 goluri, Sifre 5, Kekezovic 5, Dragnea 3, Mota 2, Stoica 2, Giotoiu 1, Stankevicius 1.
CSU Suceava: Târzioru 9 goluri, Sandu 6, Davidovic 4, Petrea 2, Preda 2, I.Tcaciuc 1, Aldica 1, Costea 1.