Aşa cum era de aşteptat de altfel, CSU Suceava a pierdut în faţa echipei aflate pe locul III în clasament, CSM Bucureşti, scor 29-20 (11-7). Meci a contat pentru etapa a XXV-a a Ligii Naţionale de handbal masculin.

În debutul primei reprize jocul a fost destul echilibrat, pentru ca mai târziu, sucevenii să-şi piardă total inspiraţia în atac. Bcuureştenii au condos cu 4-1, dar apoi universitarii suceveni s-au apropiat la un singur gol, 6-5 pe tabela de marcaj şi chiar au avut şansa să egaleze, dar brigada Gorina-Melencu a “evitat” acest lucru. Au urmat apoi 12 minute în care oaspeţii n-au mai găsit drumul spre gol la poarta aparată de Iancu, iar bucureştenii au profitat din plin distanţându-se la patru goluri diferenţă la pauză, scor 11-7. În primele 30 de minute sucevenii au ratat patru aruncări de la 7 metri, fără să mai punem la socoteală alte pripeli. Pentru o echipă de Liga Naţională, să marchezi un gol la mai mult de patru minute de joc este cam puţin.

Trupa antrenată de Adi Chirut a marcat prima în repriza secundă, dar s-a întrecut apoi în ratari, irosind în plus încă o aruncare de la 7 metri. În aceste condiţii, gruparea din Capitală s-a distanţat până în minutul 45 la o diferenţă de nouă goluri pe tabelă: 19-10. Ecartul s-a păstrat până la final, iar CSM Bucureşti – CSU Suceava s-a terminat 29-20, un rezultat prin care universitarii nu mai au nici şanse matematice la locul VIII, care era ultimul de play-off. Oricum, potrivit regulamentului, echipele intră în play-out cu punctele înregistrate în meciurile directe, iar CSU Suceava este avantajată din acest punct de vedere. În ultima etapă a sezonului regulat CSU Suceava va primi pe teren propriu vizita echipei Poli Timişoara.

CSU Suceava: C. Tcaciuc, Drăghici – Tîrzioru (4 goluri), Burlacu (2 goluri), Sipka (2), Polocoşer (2), Puljizovic (2), Preda (1), Petrea (1), Mitrea (1), Ciubotariu (1), Olariu (1), Costea (1), Şoldanescu (1), Alexa (1) şi Baican.

Poli Timişoara a stat în această rundă.

1. Dinamo Bucureşti          23           19           2             2             729–624               59

2. Potaissa Turda                23           17           1             1             5             680–621               52

3. CSM Bucureşti               23           16           1            6             659–570               49

4. HC Odorhei     23           14           5             4             683–619               47

5. HC Dobrogea Sud          23           14           2             7             656–598               44

6. Poli Timişoara 23           10           5             8             598–571               35

7. HC Vaslui        23           11           1             11           580–616               34

8. Dunărea Călăraşi           23           9             4             10           617-631                31

9. CSU Suceava  23           9             0             14           593–606               27

10. Steaua Bucureşti          23           7             5             11           578–585               26

11. CSM Focşani 2007      23           6             2             15           567–622               20

12. CSM Făgăraş                24           2             1             21           550–690               7

13. CSM Satu Mare           23           1             1             21           556–682               4