Doi universitari suceveni, membri ai Consorțiului Regional de Inovare Nord-Est
![](https://img.svnews.ro/foto/2016/11/10/82741/f7594d5464894318cd6a11a8d06500325.jpg)
Doi universitari suceveni au devenit membri ai Consorțiului Regional de Inovare Nord-Est. Procesul de selecţie a fost organizat de către Agenţia de Dezvoltare Regională Nord-Est. Potrivit unui comunicat al USV, prorectorul Mihai Dimian a fost ales membru titular, în timp ce profesorul universitar doctor inginer Corneliu Octavian Turcu va ocupa o poziţie de membru supleant.
Consorțiul va avea un rol decizional cu privire la elaborarea, avizarea şi operaţionalizarea Strategiei de Specializare Inteligentă a Regiunii Nord-Est, respectiv a Documentului Cadru pentru Strategia de Cercetare şi Inovare Regională prin Specializare Inteligentă.
Aceeași structură va aviza portofoliul de proiecte care vor primi finanţare prin Programul Operațional Regional 2014-2020, Axa Prioritară 1 „Promovarea Transferului Tehnologic”.