Flutur anunță semnarea unui proiect de 3,4 milioane de euro pentru dotarea Spitalului Clinic Județean cu echipamente în vederea reducerii riscurilor la infecții nosocomiale. ”Cu aceste dotări va crește gradul de siguranță al pacienților”
![](https://img.svnews.ro/foto/2024/06/07/389604/4e3254f0e5035b06e041c95d406500325.jpg)
Președintele Consiliului Județean, Gheorghe Flutur, a anunțat că astăzi a semnat un proiect de 3,4 milioane de euro pentru dotarea Spitalului Clinic Județean de Urgență ”Sf. Ioan cel Nou” Suceava cu echipamente în vederea reducerii riscurilor la infecții nosocomiale. Flutur a precizat că este vorba de un proiect care va fi finanțat cu fonduri europene prin PNRR. El a adăugat că vor fi achiziționate 16 calupuri de materiale.
”În primul rând organizăm saloane de o singură persoană pentru izolare microbiologică. Doi, saloane cu presiune negativă adică aerul care iese întâi trece printr-un filtru ca să nu contamineze mediul ambiant. Trei, control microbiologic al aerului în blocurile operatoare și în ATI. Patru, monitorizare și control a calității aerului în ATI, monitorizare automată apoi dotare laborator de microbiologie cu analizoare automate de identificare și depistare a acestor micro-organisme și efectuarea în timp a antibiogramelor. Cumpărarea unui sistem complet automat de diagnostic molecular pentru analizele de sânge și alte lichide biologice, dotăm secțiile cu aparate de nebulizare, pe bază de ceață de abur extrem de eficiente în combaterea nosocomialelor. Apoi, roboți de dezinfecție, dotarea cu astfel de roboți, un cabinet mobil de sterilizare a echipamentului personalului sanitar, un sistem de sterilizare medical instrumental bazat pe tehnologii cu plasmă. Sunt foarte importante aceste dotări pentru că va crește gradul de siguranță al pacienților în Spitalul Clinic Județean Suceava”, a explicat Flutur.