Formația Universității ”Ștefan cel Mare” din Suceava s-a calificat în semifinalele Campionatului European Universitar de handbal masculin. În sferturi, echipa antrenată de Răzvan Gavriloaia și Iulian Andrei a învins Universitatea Norvegiană de Știință și Tehnologie cu scorul de 37-31 (17-17). Sucevenii i-au dedicat această victorie domnului rector Valentin Popa, care și-a aniversat miercuri ziua de naștere.

Nordicii au condus pe tot parcursul primei reprize, dar la păuză scorul a fost egal 17-17.

În partea secundă, bucovinenii au dat ”drumul la câini” și s-au impus destul de clar la șase goluri diferență.

USV Suceava: Podovei, Șoldan – Balazs 9 goluri, Stanciuc 8, Focșăneanu 5, Bologa 4, Dascălu 4, Vizitiu 3, Lăzurcă 2, Roșu 1, Lupu 1, Reuț, Urdă.

Sucevenii vor lupta pentru un loc în marea finală cu Universitatea din Minho, Portugalia. În cealaltă semifinală se vor întâlni Universitatea din Zagreb și Universitatea „Coasta de Azur” din Nisa.